Teatr Nikoli

Teatr Nikoli założony został w Kijowie (początkowo pod nazwą Biały Klaun) w 1990 roku przez Mikołaja Wiepriewa, reżysera i aktora z Rosji. Funkcjonuje w Polsce od 1991 roku. Łączy w sobie elementy pantomimy, teatru ruchu, akrobatyki, komedii oraz tańca współczesnego. W swoim repertuarze posiada zarówno spektakle sceniczne jak i plenerowe. Ich różnorodna forma, bogactwo treści oraz duża dawka pozytywnej energii i humoru, jaką ze sobą niosą sprawia, że adresatami twórczości teatru Nikoli jest publiczność w różnym wieku.

Uczestniczy zarówno w festiwalach krajowych jak i zagranicznych. Swoja sztukę prezentował m.in. na festiwalach w Portugalii, Austrii, Rosji, Białorusi, Niemczech, Szwecji, Irlandii, Kostaryce, Anglii, Katarze, Rumunii, Serbii, Macedonii, Albanii, Holandii, Czechach, Słowacji na Ukrainie, Litwie, Łotwie i innych. Laureat licznych nagród i wyróżnień teatralnych.

Zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego z dnia 13.06.2013 Teatr Nikoli oraz Mikołaj Wiepriew indywidualnie uhonorowany został odznaką HONORIS GRATIA miasta Krakowa za całokształt działalności na rzecz godnego reprezentowania miasta Krakowa na arenie lokalnej i międzynarodowej. Nagrody wręczył 15.08.2013 r. Stanisław Dziedzic dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

W latach (1990 – 1993) Współpracował z krakowski teatrami: STU i KTO.

Był Pomysłodawcą i realizatorem projektu „Terapia przez śmiech” (1992-2002): Polska, Lyon – Francja, Skopie – Macedonia, Gaza-Palestyna, Baku – Azerbejdżan, pomysłodawcą i realizatorem „Festiwalu Uśmiechu” w Krakowie (2002), Festiwalu „Science Fiction” w Wieliczce (2003) oraz I Mim Festiwalu w Krakowie (2013) .

Profil FB teatru, strona www teatru

Tekst i materiały fotograficzne – materiały promocyjne teatru pochodzą ze strony www lub profilu FB teatru.Udostępnij